דיבייט הוא (גם) משחק מבוסס ידע. כלומר חוץ מהיכולת לחשוב במהירות, להקרין ביטחון, להציג טיעונים משכנעים, ולזהות כשלים בטיעוני היריב – עדיין צריך ידע. וסטריס-פאריבו (בלטינית: כשכל השאר שווים), המשתתף עם יותר ידע ינצח.

רוב הזמן אנחנו משחקים במועדון שלנו בדיבייט לא-מחקרי, כזה שזמן ההכנה שלך לקראתו מוגבל ל-15 דקות.זהו הדיבייט הנהוג ברוב האוניברסיטאות והמכללות בעולם, ולמעשה בחלק ממועדוני הדיבייט אפילו נקבע כלל שאסור לך להבא טיעונים מתחום העיסוק שלך שמשתתפים אחרים לא אמורים להכיר. אבל יש מקומות שמשחקים אחרת

דיבייט מבוסס מחקר (Forensic Debate)

דיבייט פורנזי (מבוסס מחקר) נהוג בחלק מהאוניברסיטאות בארה”ב, וגם באליפות העולם בדיבייט לתיכונים. המשתתפים מקבלים אתה הצעה לסדר מראש ויכולים לעשות מחקר מקדים, כשהם לא תמיד יודעים מראש אם ייצטרכו לייצג את צד הבעד או את צד הנגד. זמן ההכנה יכול להיות שבועיים כמו בהכנה לאליפות העולם לתיכונים.

בכמה קולג’ים אמריקאים ההתוכננות לדיבייט תיקח אפילו סמסטר שלם שבמהלכו כל הליגה באותה מדינה מתמחה בנושא יחיד כשכל קבוצה תצטרך להיות פעם ממשלה ופעם אופוזיציה. דיבייט כזה נועד להיות פעילות מחקרית לא פחות מכפי שהיא פעילות רטורית. המשתתפים מתאמנים באיסוף מידע, זיהוי מקורות יותר או פחות מהימנים, ואירגון המידע לשליפה מהירה.

היתרונות והחסרונות בדיבייט מבוסס מחקר

דיבייט מבוסס מחקר