הקושי בדיבייט, שהוא גם הכיף בדיבייט,
זה לייצג עמדה הפוכה לאמונות ולרגשות שלך.

דווקא כשטבעוני צריך להגן על אכילת בשר,
או כששמאלני מגן על הזכות להתנחלויות,
או כשדתי מגן על הזכות לאוטובוסים בשבת (איכשהו קורה לשי כל פעם…) –

דווקא אז האתגר והאדרנלין מגיעים לשיא.
ולפעמים משם מגיע הטיעון הכי יצירתי.

אבל לפעמים זה ממש קשה. לא רק קושי רגשי, אלא לפעמים ממש בלוק מנטלי. הרי אני מאמין במשהו כי חשבתי עליו הרבה, וכי הגעתי למסקנה שכל הדעות האחרות הן שגויות. אז איך אפשר לייצג עמדות כאלו?

טיפ מס’ 1: לחפש מקרי קיצון

דרך טובה לייצג עמדה שנראית לך קיצונית היא לחפש את המקרה הקיצוני שבו היא מוצדקת. ואז משם לחפש מקרה פחות קיצוני, וכך לבנות את הטיעון.
נתחיל בדוגמה קיצונית, נניח שאני רוצה לייצג עמדה הזויה לחלוטין (בעד לעקור שיניים לכל האוכלוסיה! עכשיו!) אז אני אבדוק באיזו סיטואציה הזויה העמדה הזו תהיה הגיונית (אם חיידק קטלני יהרוג כל מי שיש לו שיניים).
עכשיו דוגמה פחות קיצונית: טבעוני שנדרש להגן על אכילת בשר יוכל להסכים שאנשים בסכנת רעב קיצונית, או אולי בעלי צורך רפואי חריג יכולים לאכול בשר במצפון נקי. עכשיו נתחיל לחפש מקרים כאלו: למשל נשים מיניקות, או פצועים המחלימים מניתוח.
בשפה המקצועית הטכניקה הזו נקראת Ad-absurdum, והיא דרך לא רעה גם לבנות הגדרות לדיבייט. לדוגמה, ההגדרה של מתי מותר לשב”כ לענות עצירים נקראת ‘פצצה מתקתקת’, בגלל שזה מקרה הקיצון שבו אפשר להגיד שההגנות על זכויות האזרח הופכות למשניות.

טיפ מס 2: לאסוף דוגמאות

הדוגמאות שבהן משתמש הצד הנגדי הן כלי מעולה ליצירת טיעונים שאינך מאמין בהם. לרוב אלו דוגמאות שמראות מתי העמדה של הצד שמתנגד לך הוכיחה את עצמה כמוצדקת.

לדוגמה, אם אני מתנגד לנסיגות חד צדדיות אז אני כמובן מכיר את ההתנתקות ואת היציאה מלבנון. , ולכן קשה לי להגן על עמדה כזו. אבל אם הייתי צריך לתמוך בנסיגה חד צדדית הייתי מחפש דווקא הנסיגה מסיני בסיום מבצע קדש, או היציאה מביירות ב-85 יכולות כדוגמאות שימושיות.


טיפ מס’ 3: “למה בעצם?” – לדרוש הגדרות יסוד

דווקא לחפש היגיון אבסורדי בדברים לפעמים הופך את הדיבייט לספורט מגניב. כאשר אני לוקח עמדות שנראות לי מובנות מאליהן ודורש מעצמי הוכחות אני מגלה שפתאום רעיונות מקוריים יוצאים החוצה.

לדוגמה, אם אני רוצה לטעון בעד דרכי ענישה אלטרנטיביות לפושעים (כריתת יד? סירוס כימי?) אני אשאל למה דווקא כלא הוא דרך הענישה הכי טובה. מחשבה מהירה תגלה שיש לכלא המון חסרונות, ומכאן קל לבנות טיעון.

לסיכום: בואו להתמודד מול הדעות הקדומות של עצמכם – ולנצח!