האם נשים צריכות לשרת בקרבי

בעוד שבעולם האמיתי נשים נכנסות ליותר ויותר תפקידים קרביים הן בצה”ל והן בצבאות מערביים אחרים, וכחלק מכך הן מתחילות גם להיתקל, לירות ולהיירות, לפגוע ולהיפגע – הרי שבמישור העקרוני עדיין לא החלטנו כחברה איך אנחנו מרגישים לגבי שירות נשים ביחידות קרביות.

הויכוח מתחיל בשאלה ‘מהו שירות קרבי’, נמשך דרך השאלה של היעילות של נשים בשדה הקרב, ומסתיים בשאלה של המחירים שאנו מכונים לשלם כחברה על שירות שים בשדה הקרב- האם הקורבן שלהן כואב יותר מזה של גברים?

טיעונים  נגד נשים לוחמות

טיעונים בעד נשים לוחמות

סתירה: אחוז הנשים שבאמת מתאימות לתפקידים האלו כל כך קטן שהתוספת הזניחה לא מצדיקה את המאמץטיעון צבאי:  הגדלת המאגר הפונטציאלי של מגויסים איכותיים מאפשר לצבא לבחור לכל תפקיד את המועמד האידאלי
סתירה: אם זה היה נכון היינו רואים צבאות שהצליחו לנצח בדרך הזו. אין כאלו.טיעון צבאי: לנשים כישורים שונים משל גברים, ולכן הן מביאות לשדה הקרב עוד יכולות.
סתירה: זה כמו לבטל את חופשת הלידה או את השירותים הנפרדים לגברים ונשים. יש תחומים שבהם ההבדל הפיזיולוגי לא מאפשר שיוויון.טיעון שיוויוני:  נשים ששואפות לשיוויון זכויות צריכות לעמוד גם בפני שיוויון חובות.  ואין חובה קשה או משמעותית יותר לגברים מאשר החובה לסכן את חייהם בשדה הקרב.
סתירה: הצבא מאבד במהירות מהמעמד הזה שלו. ובמילא נשים תמיד יהיו לוחמות חלשות יותר ולכן לא באמת יוכלו להוכיח את עצמן באופן שבו לוחמים גברים עשו זאת.טיעון פמיניסטי: הצבא הוא נקודת מוצא למוביליות חברתית בתחומים רבים. שילוב של נשים ביחידות קרביות יאפשר להן לפרוץ מחסומים שכיום סגורים בפניהן.
טיעון פיזיולוגי: נשים חלשות יותר ולכן לא מסוגלות לעמוד בעומסים הנדרשים.סתירה:  הצבא לא מציב דרישות כוח לגברים לוחמים. הוא שוט בונה
טיעון כלכלי: התאמת המתקנים, המגורים והציוד לנשים יעלה המון, ואין לזה הצדקה מבחינת כמויות.סתירה: הצבא מבזבז הרבה יותר כסף בהתאמת מתקנים לאוכלוסיות אחרות שתורמות פחות, לדוגמה חרדים ובייני”שים. וזה בכל מקרה משתלם כי זה עוד כוח לוחם.
טיעון המילואים: נשים לא יעשו מילואים אחרי שהן נכנסות להריון ולכן כל השקעה בהן תיתן פירות רק בסדיר.סתירה: גם רוב הגברים לא עושים מילואים אחרי גיל 25-30, ובמילא כמה נשים כבר נכנסות להריון בגילאים האלו?
טיעון המוכנות הצבאית:  כדי לאפשר לנשים לשרת ביחידות קרביות הצבא בנה סרגל מאמצים חדש שבמסגרתו הוא הוריד את הדרישות מהגברים ולכן פוגע במוכנות היחידות.סתירה: סרגל המאמצים לא נחצב בסלע, והוא בסך הכל כלי מדידה. ובכל מקרה הצבא שינה בעיקר את הדרישות ביחידות חדשות שנוצרו בזכות שילוב נשים (בעיקר גדודי הבט”ש) שבהן דרישות המוכנות במילא שונות מאשר בחטיבות המסתערות (גולני, צנחנים וכד’) שבהן הדרישות לא השתנו.