דיבייט אקדמי - 2020

(גם במכללות)

לפני שבועיים נגמרו החגים, בשבוע שעבר נפתחה שנת הלימודים באקדמיה, וזה אומר שהשבוע ובשבוע הבא מתחילים המיונים למועדוני הדיבייט באוניברסיטאות ובמכללות ברחבי הארץ.

אנחנו כמובן שונים מהם בכך שאנחנו מקבלים משתתפים חדשים כל השנה (וגם שאנחנו תומכים במי שיש לו פחד קהל, וגם שאנחנו מדגישים שכנוע ולא ניצחון, גם שאנחנו גוף פרטי, וגם…) אבל השבוע זה הזמן שבו הם עושים את המיונים שלהם ואם מתחשק לכם להצטרף לליגת הדיבייט הטובה בעולם – וזו לא הגזמה – אז כדאי לכם להזדרז.

מה זה מועדון דיבייט אקדמי ולמה כדאי לי להצטרף?

כל האוניברסיטאות והרבה מכללות בארץ מקיימות מועדון דיון ונאום (דיבייט) לסטודנטים שבו הם לומדים לנאום ולהתווכח, מכירים חברים חדשים, וגם נוסעים לחו”ל בשנים בלי מגיפה עולמית.

כל מועדון נפגש פעם בשבוע בשעות הערב ובכל מפגש לומדים טכניקת נאום ושכנוע, מתחלקים לקבוצות בעד ונגד (‘ממשלה’ ו-‘אופוזיציה’) ועושים נאומים על נושא שנוי במחלוקת. מדי כמה שבועות נפגשים המועדונים מכל הארץ להתחרות זה בזה (בחלק מהתחרויות האלו גם אנחנו משתתפים), ומדי כמה חודשים מתקיימת תחרות בינלאומית והסטודנטים טסים אליה לכמה ימים של חוויה לכל החיים.

איך מצטרפים?

בתחילת כל שנה כל המועדונים מקיימים מפגש היכרות ואחריו מיונים. במפגש ההיכרות יספרו לכם על המועדון, על הטיסות לחו”ל, על מה כוחות-העל שהדיבייט מקנה (ברצינות. מוכח מחקרית.) וגם יעשו דיבייט הדגמה של כמה כוכבי דיבייט עתירי גביעים. במיונים תצטרכו לדבר מול כמה מותיקי המועדון ולהראות שיש לכם דברים מעניים ומשכנעים להגיד ושאתם לא מפחדים להגיד אותם.

בישראל פועלים כיום כ-15 מועדונים שחברים בליגת הדיבייט הישראלית. ככל שהמועדון ותיק ויוקרתי יותר המיונים בכניסה גדלים. מועדונים שהוקמו בשנים האחרונות, כמו מכללת רופין, אריאל ומכוןן וייצמן יקבלו כמעט כל מי שבא. לעומת זה מועדונים ותיקים שזכו כבר באליפות העולם כמה פעמים כמו חיפה, תל-אביב או הבינתחומי יקבלו פחות מחצי מהפונים. האחוזים משתנים משנה לשנה, אז קחו את המספרים האלו עם גרגר מלח גדול במיוחד.

ואם אין לי נסיון או שיש לי פחד קהל?

אני אתחיל בלהגיד שלא צריך להשוות את עצמך לכוכבי/ות הדיבייט. הם כבר אחרי כמה שנים בעסק, ואני מבטיח שלהרבה מהם היה פחד קהל בתחילת הדרך דוגמה מהיכרות אישית: ענת שפירא, אלופת העולם, מאמנת אוניברסיטת בן גוריון ודוקטורית לפילוסופיה לא הצליחה למלא 60 שניות בפעם הראשונה שהופיעה מול קהל בשנה א’. הדבר החשוב זה שהיא לא וויתרה לעצמה אלא התמודדה עם הלחץ וניצחה אותו. בגדול. ובכל מקרה התחרות שלך במיונים אינה מול ענת, אורי, יוני או אלופי עולם אחרים, אלא מול חבר’ה כמוך שמגיעים בפעם הראשונה. וגם הם מאד לחוצים.

עכשיו לגבי הפחד קהל: אם עשית פעם קורס לדיבור מול קהל, בטח גילית שפחד קהל הוא דבר שאפשר לשלוט בו. לא בהכרח להעלים, אבל בהחלט לנהל. אם עדיין יש לך את היכולות הללו אז המיונים האלו בהחלט לא יפילו אותך. זה יהיה מלחיץ, ומפתיע, ואולי קצת קשה, אבל אם למדת להעלים סימפטומים ולהשתמש בכללי המבנה אז סביר שתצליח לתפקד במיונים היטב.
ואם איבדת את היכולות האלו?
אז כדאי להצטרף למועדון שלנו כאן. היום.